Ce s-a întâmplat cu bebelușul de trei luni și sora lui de 1 ani și 7 luni violați de părinți și puși pe TikTok

9 minute
Publicat:
Actualizat:
Autor: Daria Andries Daria Andries

Un bărbat de 48 de ani și o femeie de 22 de ani dintr-o comună din județul Galați au fost arestați preventiv după ce anchetatorii DIICOT au stabilit că au abuzat sexual doi copii foarte mici: un bebeluș de trei luni și o fetiță de un an și șapte luni. Faptele au ieșit la iveală după ce platforma TikTok a transmis autorităților semnalări legate de conținutul distribuit de cei doi concubini, iar cazul a ajuns la Tribunalul Brăila la finalul săptămânii trecute.

Photo by Aaron Weiss / Unsplash
Photo by Aaron Weiss / Unsplash

Ancheta deschisă în acest caz a început în momentul în care platforma TikTok a identificat materiale video suspecte încărcate de pe un cont asociat celor doi concubini.

Cazul a dus la intervenția rapidă a DIICOT, care a organizat o percheziție la locuința celor două persoane. Procurorii au găsit dispozitive electronice ce conțineau înregistrări editate și distribuite online.

Copiii au fost scoși imediat din mediul în care se aflau și plasați în regim de urgență la un asistent maternal profesionist. Deși faptele s-au petrecut în județul Galați, dosarul este instrumentat la DIICOT Brăila din cauza lipsei de procurori în structura teritorială din Galați.

Cum a fost descoperit cazul și ce au găsit anchetatorii în locuința concubinilor

Investigația a început în urma unei alerte primite de autoritățile române de la TikTok.

Sistemele automate și echipele specializate ale platformei au detectat încărcarea unor materiale video care prezentau indicii că ar implica minori. După analiza inițială, platforma a trimis o notificare oficială către organele de aplicare a legii.

Echipa mixtă formată din procurori și polițiști de la Brigada de Combatere a Criminalității Organizate Galați a identificat rapid locația asociată contului folosit pentru distribuirea materialelor.

În urma verificărilor, autoritățile au ajuns la adresa concubinilor din Galați, unde locuiau împreună cu cei doi copii. La momentul intervenției, anchetatorii au găsit în casă telefoane mobile, carduri de memorie și alte dispozitive folosite pentru stocarea și editarea fișierelor video.

Sursele judiciare arată că materialele descoperite aveau un fundal sonor suprapus peste imaginile filmate, ceea ce indica o editare realizată cu intenția de a modifica înregistrările. Fetița și bebelușul apăreau în aceste materiale.

Copiii au fost luați imediat de autorități, deoarece vârstele extrem de mici îi plasau într-o categorie vulnerabilă, iar situația în care fuseseră găsiți necesita protecție de urgență.

Ce s-a întâmplat cu părinții violatori și cu cei doi copii

În ceea ce îi privește pe concubini, procurorii au stabilit că bărbatul este acuzat de viol asupra unui minor și pornografie infantilă, iar femeia de complicitate la viol și pornografie infantilă.

Deși bărbatul nu este trecut în certificatul de naștere al copiilor, anchetatorii analizează posibilitatea ca acesta să fie tatăl biologic al celor doi minori. Verificările continuă în paralel cu ancheta principală.

Cazul nu a putut fi preluat de DIICOT Galați, din cauza unui deficit semnificativ de procurori la acel nivel teritorial. În consecință, competența a fost transferată către DIICOT – Biroul Teritorial Brăila.

Tribunalul Brăila a fost instituția care a judecat propunerea de arestare preventivă, iar magistrații au dispus privarea de libertate a celor doi pentru 30 de zile. Cei doi au contestat ulterior decizia, dar cercetările continuă în ritm accelerat.

Cazul a fost preluat de DIICOT Brăila deoarece serviciul teritorial Galați are un deficit de procurori, iar Tribunalul Brăila a dispus arestarea preventivă a celor doi pentru 30 de zile. Cei doi inculpați au contestat decizia.

Acuzațiile oficiale și distribuirea materialelor pe TikTok

Bărbatul este cercetat pentru viol asupra unui minor și pornografie infantilă, iar femeia pentru complicitate la viol și pornografie infantilă. Ancheta a stabilit că faptele au avut loc pe 7 noiembrie 2025, iar inculpata a realizat filmările cu telefonul mobil.

Materialele au fost ulterior editate și distribuite pe o rețea de socializare. Procurorii au ridicat toate dispozitivele de stocare din locuință și au identificat întreaga activitate infracțională.

„La data de 13 noiembrie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Brăila au dispus reținerea a doi inculpați (un bărbat și o femeie, cu vârstele de 48 și 22 de ani) cercetați pentru infracțiunile de viol săvârșit asupra unui minor, complicitate la viol săvârșit asupra unui minor și pornografie infantilă.

Din actele de urmărire penală efectuate a rezultat că, la data de 07.11.2025, inculpatul acționând în scopul producerii de materiale pornografice, a întreținut acte de natură sexuală cu două victime minore, context în care inculpata a realizat înregistrări de tip video folosind un telefon mobil.

Ulterior, inculpații au editat materialele pornografice cu minori (prin suprapunerea unui fundal sonor) și le-au distribuit pe o rețea de socializare. In urma percheziției efectuate în locuința comună a acestora, situată pe raza județului Galați, au fost identificate și ridicate dispozitive de stocare a datelor. De asemenea, cele două victime minore au fost plasate în regim de urgență la un asistent maternal profesionist.

În ziua de 14.11.2025, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Brăila a dispus arestarea preventivă a inculpaților, pe o durată de 30 de zile. Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați.

Precizăm faptul că, pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și de prezumția de nevinovăție.”, se arată în comunicatul DIICOT.

Urmărește-ne pe Google News

Google News Google News
Ne găsești și aici: Google Play App Store Facebook

Mai multe pentru tine

🪙 Curs valutar BNR
  • EUR 5.09
  • USD 4.39
  • CHF 5.51
  • GBP 5.77
  • BGN 2.6
  • RUB 0.05
  • MDL 0.26
🌡️ Vremea în România
  • Bucuresti 5°C icon
  • Cluj-Napoca 4°C icon
  • Constanta 8°C icon
  • Iasi 3°C icon
  • Brasov 3°C icon
  • Timisoara 7°C icon
  • Craiova 5°C icon