Cât vor încasa românii care vor ieși la pensie în 10-20 de ani. Pensiile de la stat se vor micșora semnificativ: „Greul va urma după 2030-2035”
Sistemul de pensii din România se află într-o situație din ce în ce mai dificilă, cu un deficit bugetar în creștere și o populație activă aflată în scădere. Viitorul pensiilor devine tot mai incert, iar acest lucru se va accentua odată cu retragerea din activitate a „decrețeilor”. Estimările indică faptul că pensiile vor fi semnificativ mai mici în următoarele decenii, iar multe persoane vor trebui să se bazeze pe surse alternative pentru a-și asigura un trai decent la pensionare.

România se află într-un context economic și demografic în care sistemul de pensii devine tot mai greu de susținut. Pe măsură ce generația „decrețeilor” se apropie de pensionare, presiunea pe bugetul de pensii va crește, iar rata de înlocuire a salariilor cu pensia ar putea scădea semnificativ. În acest context, este esențial ca persoanele să își planifice viitorul financiar din timp, având în vedere că pensiile de stat vor reprezenta o mică parte din necesarul lor financiar.
Presiunea asupra bugetului de pensii: un impact major după 2030
În prezent, România se află sub media Uniunii Europene în ceea ce privește raportul dintre pensia medie și venitul mediu înainte de pensionare. Media UE este de 58%, în timp ce în România acest raport se situează la 48%. Deși se află într-o poziție mai favorabilă comparativ cu țări ca Danemarca, Belgia sau Croația, problemele se vor agrava după 2030-2035, când va începe pensionarea generației „decrețeilor”, o generație numeroasă care a contribuit semnificativ la economia României.
Ion Soltinschi, consultant financiar, a explicat că „greul va urma după 2030-2035”, când angajații care au între 40 și 55 de ani vor ajunge la vârsta de pensionare. Aceste persoane se vor confrunta cu o pensie mult mai mică decât venitul lor de activitate, dacă nu se va interveni pentru a crește vârsta de pensionare sau pentru a reformula sistemul.
Scăderea pensiilor și impactul asupra viitorului
Estimările arată că pensiile de stat vor scădea semnificativ în următoarele decenii. Soltinschi prognozează că un angajat care se va pensiona în 2035, cu un salariu de 7.000 de lei, va primi o pensie de aproximativ 2.100 de lei.
Deși această sumă va fi ajustată pentru inflație, ea va reprezenta doar 30% din salariul anterior. Acest fenomen va reduce semnificativ nivelul de trai al pensionarilor din acea perioadă, iar persoanele care nu vor adopta măsuri pentru economii suplimentare se vor confrunta cu un trai mult mai modest.
Pensiile private: o soluție pentru viitor
În contextul în care pensiile de stat nu vor fi suficiente pentru a susține un trai decent, Ion Soltinschi recomandă construirea unui plan financiar personalizat pentru retragerea din activitate. Unul dintre cele mai eficiente instrumente pentru acest lucru este pensia privată facultativă. Acesta reprezintă Pilonul III, un sistem administrat privat în care fiecare persoană poate contribui lunar, indiferent de statutul său profesional (angajat, freelancer, sau antreprenor). Acesta este un mecanism voluntar, care oferă flexibilitate și control asupra economiilor pentru pensionare.
În plus, persoanele care nu sunt mulțumite de randamentele pensiilor private facultative pot să se orienteze către alte forme de economisire, cum ar fi investițiile pe bursă sau fonduri mutuale. Acestea pot fi o alternativă viabilă pentru a-și construi un portofoliu diversificat și pentru a-și crește economiile pentru pensionare.
Cotizațiile actuale și riscurile sistemului public de pensii
În prezent, sistemul public de pensii se bazează pe contribuțiile angajaților activi, care sunt direcționate către pensionarii actuali. Acesta funcționează pe principiul „pay-as-you-go” (plătești pe măsură ce primești), ceea ce înseamnă că banii cotizați de angajați ajung imediat la pensionarii activi. Totuși, în viitor, acest mecanism va deveni tot mai dificil de susținut din cauza scăderii numărului de persoane active și a creșterii numărului de pensionari.
De asemenea, în România există riscuri legate de posibila naționalizare a Pilonului II de pensii, un fond privat obligatoriu care a fost înființat pentru a suplimenta pensiile de stat.
În trecut, în regiunea Europei de Est, au existat exemple de naționalizare a acestui sistem, iar în România au existat deja tentative de schimbare a administrării acestui pilon. Aceste riscuri adaugă o altă incertitudine pentru viitorul pensiilor, ceea ce face ca oamenii să fie din ce în ce mai precauți în ceea ce privește economiile pentru pensionare. Sau cel puțin ar trebui să fie!
Ion Soltinschi atrage atenția asupra faptului că, în ciuda creșterii pensiei medii în ultimii ani, aceasta nu va fi suficientă pentru a asigura un trai decent la pensie. Pensiile au crescut cu 284% în ultimii 13 ani, însă, în 2035, se estimează că rata de înlocuire a salariului cu pensia va fi de doar 30%, ceea ce înseamnă că persoanele care nu își vor planifica o retragere din activitate sustenabilă vor trebui să facă față unor venituri mult mai mici decât cele de la momentul activității. Astfel, reducerea standardului de viață va deveni inevitabilă, în special pentru cei care nu vor economisi suplimentar, scrie adevărul.