Rețea internațională de trafic de persoane destructurată în Bacău: victimele, vândute sau folosite ca miză la jocuri de noroc
O rețea de criminalitate organizată, formată din 24 de cetățeni români și specializată în trafic de persoane, proxenetism, trafic de minori și spălare de bani, a fost destructurată în urma unei acțiuni comune derulate de DIICOT și autoritățile judiciare elvețiene.
Gruparea a fost activă în ultimii șapte ani în mai multe țări europene, printre care Marea Britanie și Elveția, unde a exploatat sexual zeci de tinere recrutate din România.
Marți dimineață, procurorii DIICOT, Serviciul Teritorial Bacău, împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bacău, au pus în aplicare 21 de mandate de percheziție domiciliară în județele Bacău și Neamț.

În paralel, autoritățile elvețiene au efectuat două percheziții în cantonul Zurich, în baza unei echipe comune de anchetă formată în iulie 2024, sub coordonarea EUROJUST.
Potrivit anchetatorilor, gruparea recruta femei tinere, cu un nivel scăzut de educație și provenind din medii defavorizate, prin rețelele de socializare.
Metodele folosite includeau promisiuni de câștiguri din prostituție în străinătate sau așa-numita metodă „loverboy”, prin care suspecții stabileau relații sentimentale false cu victimele pentru a le câștiga încrederea.
Ulterior, acestea erau transportate în străinătate și supuse unui regim de exploatare brutal.
Victimele erau obligate să se prostitueze zilnic, fără posibilitatea de a refuza clienți sau practici sexuale riscante.
Unele femei erau constrânse să își continue activitatea chiar și în timpul sarcinii, pentru a satisface anumite preferințe ale clienților și a crește veniturile grupării. În unele cazuri, victimele au fost vândute între membrii rețelei sau folosite ca miză la jocuri de noroc.
Pentru a maximiza profitul, femeile erau obligate să le furnizeze clienților și droguri de mare risc, în special cocaină, procurate de către membrii grupării. Activitatea infracțională era atent coordonată de un lider de 45 de ani, care, potrivit anchetatorilor, a pus bazele unei adevărate „școli infracționale”, în care noii membri erau instruiți în tehnici de manipulare și exploatare.
O parte dintre suspecți se află pe teritoriul României, unde ar fi asigurat sprijin logistic grupării și ar fi fost implicați în activități de spălare a banilor proveniți din infracțiuni.
Audierile suspecților au loc la sediul DIICOT Bacău. Investigația a beneficiat de sprijinul Europol și EUROJUST, precum și al polițiștilor de la Brigăzile de Combatere a Criminalității Organizate Iași și Neamț, alături de jandarmii din Bacău și Neamț.