O nouă medalie pentru România la JO! Mihaela Cambei a cucerit medalia de argint la haltere!

3 minute
Publicat:
Autor: Redacția Redacția

România continuă să își adauge medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, datorită performanței remarcabile a Mihaelei Cambei, care a cucerit medalia de argint la haltere, în cadrul categoriei de 49 kg.

Sportiva noastră a terminat competiția cu un total de 205 kilograme, în timp ce aurul a fost câștigat de chinezoaica Zhihui Hou, cu 206 kg, stabilind un nou record olimpic la ultima încercare cu 117 kg.

Mihaela Cambei

În proba de smuls, Mihaela Cambei a reușit să ridice 89 kg la prima încercare, 91 kg la a doua și 93 kg la a treia, aceasta fiind cea mai bună performanță din concurs, cu 4 kg peste campioana olimpică și mondială Zhihui Hou.

La proba de aruncat, Cambei a ridicat 106 kg la prima încercare, 110 kg la a doua și 112 kg la cea de-a treia.

Deși a condus competiția pe parcursul celor trei încercări, Mihaela a fost depășită de principala sa rivală, Zhihui Hou, care a reușit un impresionant 117 kg la ultima încercare, asigurându-și astfel aurul.

Mihaela Valentina Cambei s-a născut pe 18 noiembrie 2002, în Dofteana, Bacău, România.

Cariera sa sportivă a început să se contureze în 2018, când a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de Vară ale Tineretului, organizate la Buenos Aires, Argentina, la categoria 48 kg.

A continuat să își îmbogățească palmaresul cu numeroase medalii, inclusiv aurul la Campionatele Europene de haltere din 2023, la categoria 49 kg, organizate la Erevan, Armenia, și argintul la Campionatele Mondiale de haltere din 2022, desfășurate la Bogotá, Columbia.

În 2024, Cambei a fost declarată cea mai bună halterofilă din Europa, după ce a câștigat trei medalii de aur și a doborât două recorduri europene la Campionatele Europene de la Sofia, la categoria 49 kg, conform euronews.ro

Performanțele sale de excepție au continuat la Jocurile Olimpice de la Paris, unde a reușit să obțină medalia de argint, adăugând astfel încă un trofeu prețios în colecția sa.

Imagine galerie articol

Mihaela Valentina Cambei, sursă instagram.com

gallery1 / 2

România numără în prezent un total de opt medalii la Jocurile Olimpice de la Paris: trei de aur, patru de argint și una de bronz.

Medaliile de aur au fost obținute de David Popovici la 200 m liber, Florin Enache și Andrei Cornea la dublu vâsle, și echipajul de canotaj 8+1 format din Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu.

Pe lângă Mihaela Cambei, au mai cucerit argintul echipajele de dublu vâsle și dublu rame, și Ionela Cozmiuc și Gianina van Groningen la dublu vâsle categorie ușoară.

Medalia de bronz a fost obținută de David Popovici la 100 m liber.