David Popovici câștigă medalia de bronz la proba de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris - VIDEO

3 minute
Publicat:
Actualizat:
Autor: Redacția Redacția

David Popovici a adăugat încă o medalie în palmaresul său impresionant, câștigând bronzul în finala cursei de 100 de metri liber la Jocurile Olimpice de la Paris.

David Popovici

Românul a terminat pe locul trei,  fiind devansat de chinezul Pan Zhanle, care a obținut aurul și de australianul Kyle Chalmers.

• Pan Zhanle a câștigat medalia de aur cu un timp record mondial de 46 de secunde și 40 de sutimi.
  • Locul doi a fost ocupat de Kyle Chalmers cu un timp de 47.48 secunde,
  • Locul trei de David Popovici cu 47.49 secunde.

Între sportivii de pe locurile 2 și 3 a fost doar o sutime de secundă diferență.

Finală 100 de metri - Jocurile olimpice din Paris 2024

Popovici a intrat în finală după ce a terminat pe locul secund în a doua semifinală, cu un timp de 47 secunde 66/100, fiind depășit doar de Pan Zhanle.

Aceasta este a doua medalie pentru Popovici la aceste Jocuri Olimpice, după ce luni seara a cucerit aurul la proba de 200 metri liber.

Finala de 100 metri liber a fost una extrem de disputată, cu mulți înotători de top calificându-se cu timpi foarte apropiați. Printre aceștia s-au numărat și maghiarul Nandor Nemeth, francezul Maxime Grousset și britanicul Matt Richards, care însă nu au reușit să urce pe podium.

Imagine articol

Popovici, care la doar 19 ani a devenit deja un nume de referință în natația mondială, a arătat încă o dată că este unul dintre cei mai rapizi înotători din lume. La doar 16 ani, el a terminat pe locul șapte în aceeași probă la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021.