Ce nu știai despre Cătălin Chirilă, românul care a ratat finala olimpică, clasându-se pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Paris

3 minute
Publicat:
Actualizat:
Autor: Larisa Ciută

Delegatia României la Jocurile Olimpice de la Paris a înregistrat o dezamăgire astăzi, când Cătălin Chirilă, unul dintre marii favoriți la medalia de aur, a fost eliminat din competiție. În semifinalele probei de kaiac-canoe simplu pe distanța de 1000 de metri, Chirilă a înregistrat un timp de 3:45.78, nereușind să se claseze în primele patru locuri necesare pentru a accede în finala olimpică.

Cătălin Chirilă

În ciuda așteptărilor ridicate, timpul său a fost cu 36 de sutimi mai mare decât al patru locuri care ar fi asigurat o calificare în finală. Pe primele trei locuri în semifinală s-au clasat Sebastian Brendel din Germania (3:44.78), Isaquias Queiroz din Brazilia (3:44.80) și Wiktor Głazunow din Polonia (3:45.30).

Cătălin Chirilă, în vârstă de 26 de ani, a fost văzut ca un competitor redutabil, dar va trebui să aștepte o altă oportunitate pentru a-și îndeplini visul olimpic.

Cătălin Chirilă urmează să concureze în finala B, după ce în finala A a fost clasat locul 4. Sportivul se numără printre cei mai promițători de la Jocurile Olimpice de la Paris, unde se credea că o să câștige aurul la proba de de kaiac-canoe 1000 de metri, finala A, însă a terminat pe locul 5.

Cine este Cătălin Chirilă?

Cătălin Chirilă este un sportiv român specializat în canoe. Este cunoscut pentru performanțele sale în competiții internaționale, inclusiv la Campionatul Mondial și la alte competiții de nivel înalt.

În 2021, a câștigat medalia de aur în proba de canoe dublu la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Este apreciat pentru talentul său și pentru contribuția sa la sportul de performanță în România.

Cătălin Chirilă a câștigat mai multe premii importante în competițiile de canoe. În 2022, sportivul a obținut medalia de aur în proba de canoe simplu 1000 m la Campionatul Mondial de Canoe de la Munchen și a câștigat medalia de argint în proba de canoe simplu 500 m la aceeași competiție.

De asemenea, a fost distins cu titlul de „Sportivul Anului” în cadrul unei ceremonii de premiere naționale în România.

Născut la Tulcea pe 11 mai 1988, Cătălin Chirilă a fost numit noul „Ivan Patzaichin” al României datorită performanțelor sale. El este legitimat la CSA Steaua București, este campion mondial și european C1-1000 m și vicecampion mondial[4] C1-500 m.