George Simion îl acuză pe Nicușor Dan că a evitat o dezbatere academică: „A fugit de întrebările reale și a preferat studiourile Sistemului” | Actualitate.net

George Simion îl acuză pe Nicușor Dan că a evitat o dezbatere academică: „A fugit de întrebările reale și a preferat studiourile Sistemului”

3 min pt. citire
publicat

George Simion lansează acuzații dure la adresa contracandidatului său la prezidențiale, Nicușor Dan, într-o postare publicată pe blogul său oficial. Liderul AUR îl acuză pe actualul primar al Capitalei că a refuzat să participe la o dezbatere organizată de Universitatea din București, preferând în schimb aparițiile televizate „controlate de trusturile Sistemului”.

George Simion și Nicusor Dan , via situl oficial George Simion
George Simion și Nicusor Dan , via situl oficial George Simion

Potrivit lui Simion, dezbaterea ar fi trebuit să aibă loc luni, 12 mai, de la ora 19:00, în Aula Magna a Facultății de Drept, cu participarea ambilor candidați și a membrilor comunității universitare – profesori, cercetători și studenți.

Simion susține că echipa sa și cea a lui Nicușor Dan s-au întâlnit duminică la sediul Universității pentru a discuta detaliile evenimentului, însă reprezentanții lui Dan ar fi sosit cu întârziere și ar fi impus o condiție nouă: ca dezbaterea să fie comasată cu una televizată, organizată în altă zi și în altă locație, de o televiziune precum Digi24, TVR sau Antena 3.

Această solicitare, nediscutată anterior, a fost făcută pe loc, în mod unilateral. Universitatea nu fusese informată, iar noi nu am fost de acord cu schimbarea radicală a formatului”, afirmă Simion în postare. El mai susține că propunerea urmărea „transformarea unei dezbateri academice într-un spectacol TV”, acuzându-l pe Nicușor Dan că „evită confruntările reale și preferă platourile prietenoase”.

Simion mai afirmă că Universitatea nu a dat un răspuns clar duminică, iar luni dimineață echipa sa a primit un mesaj sec: „Dezbaterea nu se mai organizează”.

Liderul AUR conchide că „Nicușor Dan a fugit de o dezbatere în fața mediului academic”, acuzându-l că „nu are curajul unei confruntări reale” și că „preferă întrebările regizate din studiourile de televiziune”.

De cealaltă parte, Nicușor Dan a reacționat acuzându-l pe George Simion că „dezinformează”, conform hotnews.ro.

El a transmis că dezbaterea programată la Digi24, la aceeași oră, fusese anunțată din 6 mai și că l-așteaptă acolo pe contracandidat, conform calendarului de campanie.

Echipa lui Simion nu confirmase până la momentul publicării dacă acesta va participa la emisiunea Digi24.

Universitatea din București a confirmat că a transmis invitații oficiale ambilor candidați pentru o dezbatere organizată în 12 mai și că a existat o întâlnire duminică între părți, însă „nu s-au întrunit condițiile necesare pentru organizarea evenimentului”.


George Simion nu a participat la niciuna dintre dezbaterile electorale televizate din primul tur al alegerilor prezidențiale, fiind atunci criticat pentru lipsa de deschidere la dialog public.


Comentarii

Se încarcă comentariile...
Ne găsești și aici: Google News Google Play App Store Facebook

Mai multe pentru tine

🪙
Curs valutar BNR
  • EUR 5.09
  • USD 4.35
  • CHF 5.52
  • GBP 5.88
  • RUB 0.06
  • MDL 0.25
🌡️
Vremea România
  • Bucuresti 13°C vremea în Bucuresti
  • Cluj-Napoca 8°C vremea în Cluj-Napoca
  • Constanta 10°C vremea în Constanta
  • Iasi 10°C vremea în Iasi
  • Brasov 9°C vremea în Brasov
  • Timisoara 11°C vremea în Timisoara
  • Craiova 13°C vremea în Craiova