Cine era cu adevărat Robert Lupu, zis, Wolf, criminalul Teodorei Marcu. Ce tip de arme a folosit, de fapt, pentru a omorî pe fosta concurenta de la Insula Iubirii si pentru a se sinucide
Crima care a zguduit România în weekendul de final de mai a scos la iveală o poveste întunecată, marcată de obsesie, violență domestică și un trecut penal în afara granițelor. Robert Lupu, bărbatul care a împușcat-o mortal pe Teodora Marcu, fosta concurentă de la emisiunea Insula Iubirii, și apoi s-a sinucis, era cunoscut sub porecla „Wolf” și avea o istorie tulbure, atât în România, cât și în Italia.

Robert Lupu avea 49 de ani și provenea din Onești. Potrivit surselor judiciare citate de Libertatea, el a cunoscut-o pe Teodora Marcu când aceasta avea doar 14 ani, în comuna Helegiu, județul Bacău. Diferența de vârstă de 26 de ani între cei doi a fost considerată, încă de la început, un semn de alarmă în ceea ce privește dinamica relației.
În perioada pandemiei de COVID-19, mai exact între februarie și iunie 2021, Teodora – care avea atunci 19 ani – a cerut un ordin de protecție împotriva lui Robert Lupu. Judecătoria Bacău a emis documentul în urma plângerii depuse de tânără.
Deși în perioada respectivă polițiștii nu au constatat încălcări ale ordinului, cazul a demonstrat existența unei relații tensionate și periculoase. După expirarea ordinului, tânăra nu a mai cerut reînnoirea acestuia, iar între timp s-a mutat din județ, fapt care a dus la pierderea legăturii instituționale între autoritățile din Bacău și cazul său.
În aprilie 2005, Tribunalul din Milano l-a condamnat definitiv pe Robert Lupu la 4 luni de închisoare cu suspendare și o amendă de 200 de euro pentru tentativă sau pregătirea unei infracțiuni de furt. Astfel, Lupu figura deja în baza de date penală internațională cu o condamnare pentru o infracțiune contra patrimoniului.
Robert Lupu a ucis-o pe Teodora Marcu
Pe 31 mai 2025, Robert Lupu a mers în complexul rezidențial Cosmopolis din județul Ilfov, unde locuia Teodora Marcu, și a împușcat-o mortal. După comiterea crimei, s-a sinucis cu un glonț tras în cap, în momentul în care poliția îl încercuise.
Potrivit anchetatorilor, la fața locului s-a auzit un singur foc de armă – cel prin care s-a sinucis. Poliția Ilfov a confirmat că nu au existat alte victime. Însă, asupra lui Robert Lupu au fost descoperite două arme letale de foc, care au fost ridicate de specialiștii Serviciului de Arme din cadrul IPJ Ilfov.
Armele crimei: Tanfoglio și Browning
Robert Lupu a folosit două arme: un pistol Tanfoglio de calibru 9 mm și un pistol Browning de calibru 6 mm. Deși nu s-a precizat clar cu care dintre ele a comis omorul, anchetatorii au stabilit că s-a sinucis cu una dintre aceste arme, trăgând un glonț în zona capului.
Proveniența celor două arme este în curs de verificare. Nu se știe deocamdată dacă Lupu le deținea legal sau dacă le-a achiziționat pe filiere ilegale. Cazul este cercetat de Serviciul de Arme din cadrul IPJ Ilfov, care urmează să stabilească în ce mod au ajuns armele letale în posesia bărbatului.
Cazul Robert Lupu – Teodora Marcu scoate în evidență mai multe vulnerabilități ale sistemului de protecție al victimelor violenței domestice. Deși Teodora a cerut un ordin de protecție în 2021, autoritățile nu au mai urmărit evoluția relației după expirarea acestuia, iar tânăra nu a beneficiat de un mecanism eficient de supraveghere sau consiliere în continuare.
Crima și sinuciderea par a fi culminarea unei relații dezechilibrate, începută într-un context problematic și terminată într-un mod tragic. În prezent, ancheta este în desfășurare, iar autoritățile încearcă să afle dacă bărbatul a acționat premeditat și în ce condiții a procurat armele.
Teodora Marcu avea doar 23 de ani și devenise cunoscută publicului larg în urma participării la emisiunea Insula Iubirii. Moartea sa prematură, în circumstanțe atât de violente, a provocat un val de reacții și a readus în discuție pericolul real al relațiilor abuzive și nevoia unui sistem mai eficient de intervenție preventivă.