Primăria Târgu Jiu a cheltuit 7,5 milioane lei pentru deșeuri mascate drept produse second hand

Publicat:
2 minute

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, anunță modificări legislative pentru a opri intrarea în România a deșeurilor mascate drept produse second hand, după ce Primăria Târgu Jiu a raportat cheltuieli de 7,5 milioane de lei pentru gestionarea acestora în ultimii cinci ani.

Image by prostooleh on Freepik

Cheltuieli uriașe pentru eliminarea deșeurilor

În timpul unei vizite efectuate în județele Hunedoara și Gorj, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a discutat cu autoritățile locale despre impactul deșeurilor intrate în România sub eticheta de produse second hand. Potrivit acesteia, primarul din Târgu Jiu a precizat că, în ultimii cinci ani, administrația locală a alocat 7,5 milioane de lei pentru curățarea depozitelor ilegale formate din aceste deșeuri.

„O sumă enormă care nu se va reduce decât dacă oprim aceste deșeuri la origine. În momentul în care ele vor să intre în țară, noi trebuie să avem un sistem foarte clar de gestionare și verificare, rute generice pe care doar acele produse să poată circula. Practic, ce este deșeu într-un alt stat nu poate să devină produs second hand doar pentru că a trecut granița la noi”, a declarat Diana Buzoianu la Digi24.

Oficialul a explicat că problema este alimentată de vidul legislativ existent. În prezent, nu există o definiție precisă a termenului „produs second hand” și nici un prag care să stabilească momentul în care acesta se transformă în deșeu. De asemenea, lipsește un sistem de trasabilitate pentru aceste produse, similar celui aplicat bunurilor aduse în scop de reciclare.

Potrivit ministrului, acest vid legislativ permite unor operatori economici să importe în România produse second hand care, în țările de origine, ar fi clasificate și taxate drept deșeuri. „În acele state, costurile pentru gestionarea deșeurilor sunt mult mai mari. Ei profită de lipsa reglementărilor clare și aduc aceste produse aici, iar ele ajung pe câmpuri”, a spus Buzoianu.

Diana Buzoianu a anunțat că ministerul are deja pregătit un proiect de ordonanță de urgență pentru a închide aceste lacune legislative. Inițiativa este elaborată în colaborare cu Ministerul Economiei și are ca obiectiv introducerea unor reguli stricte privind importurile de produse second hand.

„Mi-am propus ca, în următoarele luni, să adoptăm această legislație. Oricum, anul acesta este obligatoriu să o avem, dar sper să o facem mult mai repede. Avem deja un draft de ordonanță de urgență și vrem să trecem odată acest proiect de lege, pentru că românii merită mult mai mult decât să fie îngropați în deșeurile altor state”, a subliniat ministrul Mediului.

Urmărește-ne pe Google News

Ne găsești și aici: Google Play

Mai multe pentru tine