Andra și Cătălin Măruță, clipe de groază: „Toți trei veți muri de mâna mea, jigodii împuțite”. Un expert explică cum fanii obsesivi pun vedetele în pericol

3 minute
Publicat:
Autor: Daria Andries Daria Andries

Un bărbat a intrat în curtea familiei Măruță și a adresat amenințări directe, iar autoritățile au deschis o anchetă. Un specialist în psihologie explică riscurile obsesiei pentru vedete.

Andra și Cătălin Măruță
Andra și Cătălin Măruță

Andra Măruță, alături de soțul ei, Cătălin Măruță, s-au confruntat recent cu o situație periculoasă care readuce în prim-plan vulnerabilitatea vedetelor în fața fanilor obsesivi. Potrivit surselor judiciare, hărțuitorul nu se limita doar la mesaje pe rețelele sociale, ci a trecut la agresiuni directe, vizând chiar curtea vilei familiei din Băneasa.

Pe 15 august, la vila lor din Voluntari, Andra, Cătălin și șoferul artistei au fost amenințați de un bărbat de 56 de ani. Inspectoratul de Poliție Județean Ilfov a confirmat că cei trei au fost victimele unui incident grav și că autoritățile au început imediat o anchetă.

„Facem precizarea că, în urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a stabilit faptul că în urmă cu aproximativ două luni, bărbatul de 56 de ani i-ar fi amenințat cu acte de violență pe o rețea de socializare”, au declarat reprezentanții IPJ Ilfov.

Fanul obsedat al Andrei a amenințat că îl omoară pe Măruță

Bărbatul a recunoscut intrarea în curtea familiei Măruță într-un videoclip postat online: „Măruță, Cătălin... astăzi am vorbit, da? Pe la 2, 3... bine? Bun, mi-ai zis, ai afirmat că sunt un hoț că am intrat pe proprietatea ta. Da, am intrat. Eu am intrat pentru Andra, să mă asigur că ea este bine, pentru că pe ea o iubesc. Nu mă interesează nimic altceva, să mă asigur că este bine. Ai zis că mă dai la poliție, chiar te rog să o faci, de ce nu ai făcut-o? ... Aștept poliția să vină, de ce nu ai făcut-o, idiot jegos, tu, șoferul și cu tatăl, toți trei veți muri de mâna mea, toți trei jigodii împuțite! Du-te la poliție, fir-ai al dracului să fii de javră ordinară ce ești!”.

Potrivit anchetatorilor, bărbatul ar fi intrat în curtea familiei sub pretextul că își caută un loc de muncă, însă intențiile sale erau clar periculoase.

În urma incidentului, Cătălin Măruță a transmis un mesaj public pe contul său de Instagram: „Contează enorm să simțim sprijinul oamenilor și bucuria cu care ne înconjoară.”

View this post on Instagram

A post shared by Catalin Maruta (@catalin_maruta)

Cum ajung fanii de la admirație la obsesie

Cazul Andrei și al lui Cătălin Măruță ridică problema obsesiei față de vedete. Psihologul Mihaela Dinu explică faptul că „atunci când un fan dezvoltă o fixare pentru o vedetă, vorbim despre o tulburare de atașament proiectată pe o persoană publică. Acești indivizi nu mai percep corect granița dintre viața reală și cea imaginară. Pentru ei, vedeta devine un fel de proprietate personală sau chiar un personaj din viața lor intimă. De aici și până la amenințări sau acte de violență nu este decât un pas.”

Specialistul adaugă că astfel de comportamente apar gradual, alimentate de vulnerabilități psihice, singurătate, lipsa relațiilor sănătoase și accesul constant la informații despre vedete prin rețelele sociale. „Internetul a creat o iluzie a apropierii. Vedem fotografii, videoclipuri, povești din viața personală și avem impresia că îi cunoaștem pe artiști ca pe niște prieteni. Dar pentru o minte fragilă, această iluzie poate declanșa confuzii grave”, spune psihologul.

„Societatea are tendința să minimizeze astfel de incidente, considerându-le exagerări sau ‘prețul celebrității’. Dar adevărul este că ele pot avea consecințe dramatice. Oamenii aflați în lumina reflectoarelor sunt adesea vulnerabili, pentru că nu își pot limita expunerea. Iar lipsa unor mecanisme clare de protecție le lasă la mâna unor situații imprevizibile.”

Instituțiile trebuie să trateze cu seriozitate orice mesaj de amenințare online, iar vedetele și echipele lor de management trebuie să investească în securitate și consiliere psihologică. Psihologul mai spune că „amenințările nu sunt niciodată doar niște cuvinte pe internet. Ele reflectă stări de tensiune care, netratate, pot escalada. Recomand ca orice persoană publică să raporteze imediat asemenea comportamente și să nu le ignore, chiar dacă la început par simple ‘comentarii răutăcioase’.”

Urmărește-ne pe Google News

Google News Google News
Ne găsești și aici: Google Play App Store Facebook

Mai multe pentru tine

🪙 Curs valutar BNR
  • EUR 5.06
  • USD 4.35
  • CHF 5.38
  • GBP 5.87
  • BGN 2.59
  • RUB 0.05
  • MDL 0.26
🌡️ Vremea în România
  • Bucuresti 31°C icon
  • Cluj-Napoca 23°C icon
  • Constanta 27°C icon
  • Iasi 29°C icon
  • Brasov 24°C icon
  • Timisoara 26°C icon
  • Craiova 29°C icon