În ziua învestirii lui Nicușor Dan, George Simion publică un mesaj cu ton prezidențial: „Nu vom face niciun pas înapoi”

Publicat:
6 minute

Liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a publicat luni seară un video cu ton solemn și o scenografie oficială, în ziua în care Nicușor Dan a fost învestit președinte al României.

George Simion

Clipul, postat pe Facebook, îl arată pe Simion în spatele unui pupitru pe care este inscripționat cuvântul „Respect”, flancat de drapelele României și Uniunii Europene, precum și de o stemă oficială.

Mesajul video, de aproximativ 8 minute, este formulat ca o adresare națională și conține o serie de critici la adresa actualei administrații, precum și viziunea lui Simion despre viitorul României.

Mesaje cheie: funcționari „ținuți pe dreapta”, soldați și copii, stoparea ajutorului către Ucraina

Simion afirmă că România este „un stat debusolat, blocat între corupție, birocrație și abandon, condus de marionete care nici măcar un discurs nu pot ține.” Potrivit acestuia, noua administrație nu are o viziune pentru funcționarii publici, despre care susține că sunt „ținuți special pe dreapta” și lipsiți de direcție.

„Mi-ar fi plăcut ca astăzi cineva să spună funcționarilor publici că avem o viziune pentru ei, că demnitatea lor trebuie să revină, că în exercitarea funcției publice vor avea un singur obiectiv: ridicarea țării.”

Un segment consistent este dedicat personalului în uniformă — polițiști, pompieri, jandarmi, militari — despre care Simion afirmă că „au jurat credință patriei chiar cu prețul vieții”.

„Toți oamenii care poartă o uniformă trebuie să se asigure de un singur lucru: de protejarea copiilor României. Ei sunt cei mai importanți pentru România viitorului. Ei sunt cei pentru care luptăm.”

Liderul AUR a reiterat și pozițiile sale critice față de sprijinul oferit Ucrainei:

„România nu va mai trimite bani și armament în Ucraina și nu va cheltui bani publici pentru interese străine. Toate aceste resurse vor fi redirecționate către propria noastră economie.”

Poziții suveraniste și antimigrație

Simion și-a exprimat opoziția față de eventualele angajamente internaționale asumate de România în domeniul sănătății publice și imigrației:

„România nu trebuie să fie parte a tratatului pandemic. România nu trebuie să se supună diferitor interese de colonizare a imigranților ilegali. Pentru ce ne trebuie nouă migranți ilegali, când avem peste șase milioane de români în afara granițelor?”

Mesaj pentru diaspora și critici la adresa legitimității alegerilor

O parte a discursului este adresată românilor din diaspora, despre care afirmă că nu sunt „români de rangul doi” și că statul român trebuie să devină „o mamă bună pentru toți copiii ei”.

„Vrem să construim aici, acasă, motive ca voi să aveți la ce să vă întoarceți. Nu doar promisiuni, ci schimbare reală.”

Simion a reluat acuzații mai vechi privind anularea alegerilor prezidențiale din 2024, numindu-le „un șoc din care încă nu ne-am revenit”:

„Esența democrației a fost călcată în picioare de către un sistem care se teme de popor și care și-a numit propria marionetă în funcția de președinte. Ne va lua timp să ne vindecăm, dar nu vom uita și nu vom ierta.”

Finalul discursului: promisiune de „redeșteptare națională”

Clipul se încheie cu o promisiune de mobilizare și rezistență:

„România sau cel puțin o parte din ea s-a trezit, iar eu, din poziția mea, vă asigur că nu vom face niciun pas înapoi, niciun compromis în lupta noastră de redeșteptare națională. Vom munci, vom lupta, vom rezista și vom învinge. Doar cu Dumnezeu înainte.”

Mesaj complet George Simon

notă: transcriere generată automat din clip-ul publicat de către George Simion pe Facebook

Astăzi avem un stat debusolat, blocat între corupție, birocrație și abandon, condus de marionete care nici măcar un discurs nu pot ține.

Mi-ar fi plăcut ca astăzi cineva să spună funcționarilor publici că avem o viziune pentru ei, că demnitatea lor trebuie să revină, că în exercitarea funcției publice vor avea un singur obiectiv ridicarea țării, încurajarea cetățeanului și a mediului privat și renumele la nivel extern al țării noastre.

Mi-ar fi plăcut ca funcționarii publici să aibă de azi înainte o direcție și să nu se mai simtă inutili în instituțiile de stat unde sunt ținuți special pe dreapta.

Avem un imens potențial creativ în sânul poporului român.

Acest potențial ar trebui să permită României să performeze la nivel internațional și să aibă relații bilaterale cu toate țările lumii.

Este de datoria unui șef de stat, unui președinte să dea direcția și să mobilizeze întreaga națiune spre îndeplinirea acelei direcții.

Gândurile noastre merg astăzi către oamenii în uniformă polițiști, militari, pompieri, jandarmi, personalul din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională, inclusiv rezerviști, cei care au jurat credință patriei chiar cu prețul vieții.

Datorită lor avem astăzi o țară sigură.

Și România trebuie să rămână o țară sigură nu doar în fața infractorilor, ci și în fața drogurilor care ne otrăvesc copiii, în fața dependențelor care distrug familii.

Toți oamenii care poartă o uniformă trebuie să se asigure de un singur lucru de protejarea copiilor României.

Ei sunt cei mai importanți pentru România viitorului.

Ei sunt cei pentru care luptăm.

Prioritară în țara noastră trebuie să fie politica demografică de a aduce românii înapoi și de încurajare a familiilor să își crească copiii în țara lor.

România trebuie să aibă în sfârșit o voce în lume, nu una care spune Da, să trăiți!

La orice, ci una care spune România pe primul loc.

Vom colabora cu toții, dar nu vom sta în genunchi în fața nimănui.

Vom fi o punte a diplomației, nu un pion de șah pe tabla altora.

Vom rămâne o țară a păcii.

România nu va mai trimite bani și armament în Ucraina și nu va cheltui bani publici pentru interese străine.

Toate aceste resurse vor fi redirecționate către propria noastră economie.

Este momentul ca statul să investească în producătorii români autohtoni, nu în războiul altora.

România nu trebuie să fie parte a tratatului pandemic.

România nu trebuie să se supună diferitor interese de colonizare a imigranților ilegali.

Pentru ce ne trebuie nouă migranți ilegali?

Când avem peste șase milioane de români în afara granițelor.

Românilor din diaspora v-am auzit, am fost printre voi, am vorbit cu voi, v-am privit în ochi.

Nu sunteți români de rangul doi și nu sunteți în niciun caz pleava societății din cauza felului în care ați votat.

Voi sunteți puntea vie dintre țara mamă și lumea în care v-ați dus pentru a trăi mai bine.

România are datoria să devină o mamă bună pentru toți copiii ei.

Vrem să construim aici, acasă, motive ca voi să aveți la ce să vă întoarceți.

Nu doar promisiuni, ci schimbare reală.

Anul trecut ne-au anulat alegerile.

A fost un șoc din care încă nu ne-am revenit.

Esența democrației a fost călcată în picioare de către un sistem care se teme de popor și care și-a numit propria marionetă în funcția de președinte.

Ne va lua timp să ne vindecăm, dar nu vom uita și nu vom ierta.

Vom reconstrui statul de drept, dar nu ca paravan pentru privilegiați, ci ca scut pentru cetățeni.

Eu voi fi aici ca garant al revenirii la ordinea constituțională, ca garant al echilibrului, ca voce a celor care nu au voce.

România are nevoie acum, mai mult ca oricând, de un președinte care va aduce o pace socială reală, nu o pace impusă cu propaganda prin teroare și cenzură.

Nu există România bună și România rea.

Există un singur popor cu perspective diferite, dar cu aceleași nevoi muncă, siguranță, credință, familie, respect.

Vă promit că vom înfrunta totul împreună.

România sau cel puțin o parte din ea s-a trezit, iar eu, din poziția mea, vă asigur că nu vom face niciun pas înapoi, niciun compromis în lupta noastră de redeșteptare națională.

Vom munci, vom lupta, vom rezista și vom învinge.

Doar cu Dumnezeu înainte.

Urmărește-ne pe Google News

Ne găsești și aici: Google Play

Mai multe pentru tine